10.04.2018 – Seminarium pt. High Growth, Low Impact w Krakowie

10.04.2018 – Seminarium pt. High Growth, Low Impact w Krakowie

 

10 kwietnia 2018 w godzinach 10-14 na Uniwersytecie Ekonomicznym (pawilon G, sala 13) odbywać się będzie seminarium High Growth, Low Impact. To już kolejne międzynarodowe wydarzenie w Krakowie realizowanie w ramach cyklu OEES on Tour.

Rozmawiać będziemy o tym, czy da się wytwarzać więcej zużywając mniej. Nieprzerwany, wykładniczy wzrost gospodarczy należy do głównych i praktycznie niekwestionowanych paradygmatów współczesności. Choć okres dynamicznego rozwoju jest tylko krótką chwilą w dziejach ludzkości, nasze społeczeństwa i instytucje zdążyły się od niego uzależnić. Wiara w to, że później będzie wszystkiego więcej jest też głównym motorem napędzającym eksplodujące zadłużenie gospodarstw domowych, firm i państw. Czy w przyszłości możliwe jednak będzie ciągłe spełnianie tak wielkich oczekiwań? Coraz wyraźniej widoczne stają się koszty wzrostu. Nieprzerwane zwiększanie skali eksploatacji zasobów skutkuje dewastacją środowiska naturalnego oraz zmianami klimatycznymi. Nowe technologie i robotyzacja odbierają pracę ludziom. Tworzony dobrobyt rozprzestrzenia się w bardzo nierównomierny sposób. Staje się jasne, że na dłuższą metę obecny model wzrostu jest nie do utrzymania.

Do wygłoszenia referatów i dyskusji zaprosiliśmy gości m. in. z brytyjskich uniwersytetów, Głównego Ekonomistę ZUS oraz profesorów ze Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Akademii Nauk.

Wykład specjalny pt. Economic and Ecological Crises: Green New Deals and No-Growth Economies wygłosi prof. Robert Jessop z Uniwersytetu w Lancaster – brytyjski ekonomista i socjolog, autor wielu słynnych publikacji z zakresu ekonomii politycznej i teorii państwa.

To seminarium jest również częścią cyklu Dobre rządzenie, realizowanego przez Wydział Gospodarki i Administracji Publicznej wraz z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej. „Dobre rządzenie” – to cykliczne spotkania poświęcone problematyce dobrego rządzenia, dotyczące problemów trafnego identyfikowania i skutecznego rozwiązywania problemów społecznych przez organy władzy publicznej, przy udziale interesariuszy.

Wydarzenie wyłącznie w języku angielskim. Wstęp wolny.

Zapraszamy!